Як значно змешнити кількість сміття у приватному будинку

Починаємо цикл статей по темі зеленого будівництва та еко-мислення. Вирішив поділитися власним досвідом.

Десять років тому ми почали жити в приватному будинку за містом. У той час в нашому селищі з організованим вивезенням сміття було сутужно. Раз тиждень я вивозив сміття самостійно до Києва в контейнер біля офісу.

Величезні баули зі сміттям… Я навіть не міг уявити, що людина після себе залишає скільки непотребу … Коли живеш в місті і викидаєш пакетик раз в день, то зовсім цього не помічаєш. А за 7-10 днів ОГО-ГО! Це гнітило і з цим треба було робити. Отже, ми почали з того, що викопали в кінці ділянки невелику компостну яму і почали розділяти сміття на органіку і неорганіку. Сміття стало менше в 2 рази! У компостну яму в міру наповнення відходів ми додавали спеціальну бактерію і поливали. Цього було достатньо, щоб не було поганого запаху і рівень відходів в ямі зменшити в рази за рахунок активної бактерії, яка любить споживати органіку.

Згодом ми переїхали у новий будинок та поставили контейнери для скла, паперу, пластику та загального сміття. Папір спалювалась в каміні або банної топці (зручно, не потрібно купувати щось для розпалювання). Пластик і скло вивозимо в пункт прийому вторсировини. Кількість сміття зменшилася ще в 2-3 рази.

На даний момент у нас виходить один непереробний сміттєвий мішок раз в 2 тижні, це для сім’ї з 5-ти осіб. Звичайно, ще є над чим працювати у цьому напрямі та прагнути, аби мінімізувати кількість упаковок та споживання.

Вважаю, нам всім необхідно привчати себе, своїх дітей та друзів до такої дисципліни. Це зовсім нескладно. Архітекторам на етапі проекту заміського будинку варто пропонувати клієнтові передбачити місце для компостної ями й контейнерів для роздільного сміття. Місцевій владі потрібно заохочувати пункти прийому вторсировини, бо це основна біда. І законодавчо змусити використовувати в супермаркетах пакети обо сумочки, які швидко розкладаються.

Для себе, як керівника будівельної компанії, хочу спробувати почати сортувати будівельне сміття і оптимізувати його утилізацію. Звичайно, зручніше і дешевше звалити все в купу — дерево, бетон, цегельний бій, пластик … Але це зовсім неправильно!

Від нас залежить, що ми залишимо після себе нашим дітям і чи навчимо їх розумного споживання.

З повагою, Максим Буднік

ще статті